Elektro-bicyklom na Žiarsku chatu

z cyklu Po Liptove na e-MTB*

*e-MTB = electric Mountain Bike (elektrický horský bicykel)

V jednom starom dome v Okoličnom sídli firma Bicyklom po Slovensku. Servis, predajňa a požičovňa bicyklov. Pretože sa už dlhšiu dobu zahrávam s myšlienkou kúpiť si elektrický horský bicykel, jeden som si tam požičal, reku vyskúšam, čo je to za zázrak.

Od prvého momentu, ako som naň sadol a šliapol do pedálov, si ma táto technologická vymoženosť začala podmanivo opadávať. Keď motor moje šliapnutie zmnohonásobil a zabral, musel som sa z tohto pocitu začať nahlas smiať, lebo som sa cítil ako na nejakej lunaparkovej atrakcii. Ešte, že som tam bol sám, lebo keby ma niekto počul, neviem čo by si bol pomyslel.

Na vyskúšanie jazdy elektrickým bicyklom som si ako skúšobnú trasu vybral cestu na Žiarsku chatu. Jazda bola úchvatná, nádherná a absolútne bezproblémová. Až do momentu, keď sa na ceste objavil ... sneh. V naivnej eufórii som bez najmenšieho zaváhania strmhlav pokračoval zasneženou cestou. Mal som totiž za to, že vďaka motoru si hravo poradí aj s takýmto terénom. V tejto nadmorskej výške to však bolo ešte aj koncom apríla stále skôr pre lyžiarov než pre cyklistov, hoci aj na elektrobicykli. 2 km pred Žiarskou chatou som sa to trápenie rozhodol ukončiť a tak som sa pokochal, otočil a vyrazil naspäť. Ani cesta nadol však po tom snehu nebolo žiadne „terno“. Bicykel, hoci aj elektrický, na sneh jednoducho nepatrí. Pokiaľ to samozrejme nie je bicykel na jazdu po snehu špeciálne upravený alebo priamo vyrobený.

Elektrický bicykel je parádna vec. Je však dosť drahý, treba si preto zvážiť, či ho využijete. Tak áno, pretože sa - povedzme - tak ako ja radi bicyklujete a to po horách, ťažších terénoch a často, potom vrele odporúčam. Prejdete dlhšiu trasu, uvidíte viac krajiny, rýchlejšie a doslova bez námahy. Keď sa z výletu vrátite, budete mať z neho iba pekný zážitok a skvelý pocit. Lebo vás vôbec nebudú bolieť nohy, ak budete mať dobré sedlo, ani zadok. Ale pozor! Je to droga! Keď naň raz sadnete, už z neho nebudete chcieť zosadnúť!