Elektro-bicyklom na Okrúhly vrch
(nad Jánskou dolinou)

z cyklu Po Liptove na e-MTB*

*e-MTB = electric Mountain Bike (elektrický horský bicykel)

Pred nejakým časom som si požičal elektrický bicykel. O tom som tiež, mimochodom, spravil video, ako ho testujem jazdou na Žiarsku chatu. Bol som z neho taký nadšený, že som sa rozhodol kúpiť si vlastný.

Jednou z prvých jázd na mojom novom elektrobicykli bol výlet na Okrúhly vrch. Do Svidovské ho sedla som prechádzal nádhernou Jánskou dolinou. Tak som vyšiel až na Svidovské sedlo pod Ohnišťom, a teraz neviem, či mám ísť do Malužinej, alebo sa vrátiť. Moju pozornosť však náhle upútala cesta označená ako pracovná na zvoz ťažby dreva. Vybral som sa teda touto cestou, ktorá ma priviedla až na Okrúhly vrch, ktorý sa nachádza na pomedzí Jánskej a Svidovskej doliny, zo Svidovského sedla smerom na Starobociansku dolinu a Čertovicu. Aj napriek tomu že bicykel vďaka elektromotoru zvláda aj ten najnáročnejší terén, posledné metre som musel ísť pešo.

Jazdu nadol som si predstavoval ako jazdu ostrieľaného bikera-závodníka kríženého s kaskadérom ... skutočnosť však vyzerala ako zoskok strachom paralizovaného dôchodcu z parašutistického lietadla.

Bol nádherný, slnečný, prvomájový deň a ja som si výlet a jazdu užíval a vychutnával. Z Liptovského Mikuláša na Okrúhly vrch je to približne 25 km. Na bicykli, ktorý vám pomáha svojim výkonným elektromotorom, to však vôbec nie je namáhavé. No, okrem tých posledných niekoľko metrov, kedy som musel ísť pešo a bicykel tlačiť, pretože na mňa to už bolo veľmi strmé. Mladý človek v kondícii by však aj túto časť jazdou na sedle elektrobicykla určite zvládol.