Návšteva v ateliéri z cyklu „s Esperantom za kultúrou a umením“

Členovia Liptovského Esperantského Klubu si raz za čas vyjdú za kultúrou či umením za hranice svojho regiónu. V utorok, 3. marca, sme za jedným takýmto podujatím vycestovali do Bratislavy. Tam sa k nám pridala zástupkyňa bratislavských esperantistov, Majka.

Cieľom našej cesty bol ateliér mladého výtvarníka gréckeho pôvodu, menom Achilleas Sdoukos a jeho matky, Ingrid Zámečníkovej.

Achilleas svoje neobyčajné diela tvorí zo skla, ktoré v na to určených peciach špeciálnou technológiou taví, a pridáva, alebo následne dekoruje drahými kovmi, ako platina či zlato, prípadne iným špeciálnym farbivom.

Zdrojom inšpirácie sú pre neho grécka mytológia, príroda, hudba a technológie. Achilleasove diela reflektujú manuálnu zručnosť, cit pre detail a túžbu objavovať. Divákovi neprezentuje iba estetické cítenie, ale aj funkčné dizajnové riešenia s pridanou hodnotou. Každý jeden jeho objekt je akýmsi žiarivým zábleskom, ktorý otvára a podnecuje ďalší priestor a fantáziu.

Maľby a grafiky Achilleasovej mamy, Ingrid Zámečníkovej – mimochodom veľmi príjemnej a pohostinnej ženy, k nám vstupujú z imaginatívneho sveta, ktorý je krehký a nehlučný, zvnútra chvejivo presvetlený. Tiché reálno sa mení v nekonečno, ktoré nás vyzýva k pochybovaniu o vnímaní všetkého okolo nás i v nás samotných.

Tlmenosť farieb, ich senzitívne vrstvenie v pomalom dozrievaní, vyvolávajú atmosferické chvenie a priestor pre meditáciu. Tieto vibrácie napĺňajú jej diela hĺbkou a nedefinovateľným sfumatom, najmä vďaka pôsobeniu svetla, ktoré v jej tvorbe zohráva rozhodujúcu úlohu.

Na spiatočnej ceste sme sa ešte zastavili na tržnici, no a potom už iba na vlak smerom domov.