Plavba po Liptovskej Mare 13.8.2020

Člen nášho esperantského klubu, Dušan Pavella, ktorý vlastní loďku, nás pozval na plavbu po hladine vodnej nádrže priahrady Liptovská Mara.

Dušan je členom jachtárskeho klubu, ktorý má na brehu jazera domček s potrebným príslušenstvom.

Z brehu sme sa na loďku preplavili nafukovacím člnom. Po jednom (jeden za druhým). Dušan najprv založil motor. Potom sme pripravili všetko, čo bolo na plavbu pripraviť potrebné: nasadili sťažeň, vytiahli plachtu, nastavili ovládacie lanká. Samozrejme nesmela chýbať espetantská vlajka.

Plavba bola parádna! AHOJ kapitán! Bueno voajaž! Z hladiny uprostred jazera sme mali možnosť vidieť netradičné výhľady. Dechtáre - reštaurácia nie len pre motoristov pri diaľnici, priehradný múr, Kostolík na brehu jazera, Havránok - archeologické múzeum starobylej osady, vrátane čajok.

Aj počas tej najnádhernejšej plavby si však treba dávať pozor na zradné nebezpečenstvá číhajúce pod hladinou.

Pri bezvetrí nás poháňal motor, čo bolo väčšinu času, takže časom bolo potrebné doplniť palivo. Palivo v podobe desiaty a neodmysliteľnej kávičky si potreboval doplniť aj kapitán Dušan.

Spočiatku sme počas plavby stretli iba niekoľko indivíduí blízko brehu alebo na ňom. No neskôr, keď sme sa priblížili k dovolenkovým a rekreačným zónam, stretali sme čoraz viac plavidiel.

No a okrem výhľadov na kostolík, či Havránok, sa nám naskytol aj radikálne a diametrálne odlišný výhľad.

Ako plynul deň, bolo čoraz teplejšie, takže logickým vyvrcholením a (zároveň) zlatým klincom programu našej plavby, bol môj nevyhnutný skok do vody z paluby lode.

Voda bola skvelá, zážitok jedinečný, avšak až do momentu, keď som sa chcel dostať (vyšplhať) späť na palubu lode.

Drahý priateľ Dušan! Plavba loďou bola grandiózna, skvelá, úžasná! Ďakujeme ti veľmi pekne za pozvanie!
S priateľským pozdravom Jano a Peťo.