Vyhliadkový let helikoprérou 4.7.2021

Kde bolo, tam bolo, keď o koronavíruse nebolo ešte ani chýru ani slychu (niekedy začiatkom roku 2019), konala sa súťažná prehliadka amatérskych filmov, ktorú som vo svojej kategórii - pri všetkej skromnosti - vyhral. Cena však nebola len taká hocijaká. Bola to poukážka na vyhliadkový let helikoptérou pre 2 osoby. No a pretože epidémia helikoptére lietať dlho nevoľovala, sponzora výhry sme o let požiadali až po vyše roku, keď epidémia ustúpila.

Pán Fogaš, majiteľ a prevádzkovateľ Liptovského Heliportu, bol však naozaj ústretový, a tak sme už čoskoro sedeli v helikoptére a počúvali dôležitú predletovú inštruktáž.

Pretože zo začiatku sme si nevedeli termín vzájomne zosúladiť, a pán Fogaš je navyše ešte aj letecký inštruktor, náš výhliadkový let zaradil pred let žiaka, ktorého učí lietať, takže sme leteli na helikoptére typu „Autoškola“, a riadenie helikoptéry - samozrejme pod prísnym dohľadom inštruktora - si priamo počas letu mohla vlastnými rukami vyskúšať aj Lenka!

O tom, že pohľad na Liptovský Mikuláš z takej výšky bol fascinujúci, snáď ani nemusím zmieňovať - nakoniec: posúďte sami.

Nie je to tak dávno, keď toto bol jeden z mála spôsobov, ako takéto zábery natočiť. A tak človeka trochu zamrzí, keď si uvedomí, že dnes si na nafilmovanie takýchto - a často aj ešte lepších záberov - stačí kúpiť - dron. Dron s veľmi kvalitným videozáznamom vo vysokom rozlíšení sa dnes dá kúpiť za pár stovák, no keby bol aj neviem ako drahý, určite bude lacnejší, ako helikoptéra.

Na druhej strane, do drona sa nedá nasadnúť, takže fyzická prítomnosť na palube a osobný zážitok z letu vo výške sú atribúty, ktorými helikoptéra nad dronom určite dominuje! A že zážitok je to parádny, to mi verte! Vrelo odporúčam vyskúšať. No a okrem toho všetkého, takýto záber by ste dronom asi nenatočili!

Nuž a tak, ako raz skončí všetko, skončil sa aj náš let. Ďakujeme pán Fogaš, a prajeme ešte veľa úspešných, a hlavne bezpečných letov!