New York - prvý deň(5.10.2022)

Dopravná situácia v uliciach New Yorku zvykne za ránky bývať poněkud prekérna, možno by sa dalo povedať, že až - zaseknutá. Autobusy MHD sú žiaľ tejto situácie súčaťou, moje kroky preto smerujú do podzemia - do najbližšej stanice metra.

Mám pred sebou 8 dní, a tak si kupujem týždennú Metro-Kartu. Za 34 dolárov môžem týždeň neobmedzene jazdiť nie len metrom, ale aj autobusmi MHD, ba dokonca niektorými loďami, a ešte aj lanovkou na Roosveltov ostrov. NewYorská Metro-Karta je neskutočne skvelá vec, ktorá za lacný peniaz umožňuje rýchlu a flexibilnú prepravu po takmer celom území New-York-City.

Aby ma turniked pustil, kartu musím zoskenovať tou správnou rýchlosťou. Chce to prax.

Prvý deň som sa vybral na výhliadku, z ktorej je vidieť jeden z najmarkantnejších symbolov Ameriky - Sochu Slobody. K nej sa ešte vrátim neskôr, a tak pokračujem smer Wall Street. Zvedavý som na známu sochu býka, na fotku s ktorým však ľudia čakajú v takomto dlhom rade. Spredu, aj zo zadu. Finančníci údajne veria, že keď býkovi pohlakajú varlatá, budú mať šťastie v obchodovaní. Ja sa odfotím radšej spredu.

Ako som sa tak motal ulicami a fotil, v hľadáčiku fotoaparátu som si náhle všimol zaujímavú stavbu. Išiel som sa teda na ňu pozrieť z bližšia. Išiel som sa teda na ňu pozrieť z bližšia a z vnútra. Je to vlastne obrovská stanica metra ako multifunkčná budova. Za jedným výkladom som zazrel krajčírku, ktorej sa moje fotky veľmi páčili. Volá sa Aly a pracuje tu.

Ďalším bodom dnešného programu je Memoriál 9/11, pamätník na obete teroristického útoku na dvojičky. Tu som si tiež cvakol pár záberov.

Cestou do nocľahárne som sa ešte zastavil v jednom čínskom supermarkete, kde ma zaujal pre našinca poněkud nezvyklý tovar.