New York - Manhattan(7.10.2022)

Dnes by som chcel stihnúť viacej vecí, tak som sám zvedavý, či sa mi to podarí.

K ako prvej zaujímavosti dnešného dňa moje kroky vedú k budove známej pod názvom Flat-iron, po slovensky jednoducho „žehlička“. To preto, lebo pôdorys tejto budovy pripomína „pôdorys“ žehličky. Na reklamných fotkách v plnej paráde vyzerá inak, ako vyzerala v čase, keď som tam bol ja. Zakrytá lešením, ako turistická atrakcia zbavená celého svojho kúzla.

Hneď oproti nej cez križovatku je však parčík, ktorý sa volá Madison Square Park, kde je aj takýto zaujímavý výbeh pre psy s umelou trávou. Zbadal som tam fotografa podobného ako ja, tak som sa mu prihovoril...

Na tento filmový dokument som sa samozrejme snažil zozbierať čo najviac obrazového materiálu, no a ľudia, ktorých som fotil alebo filmoval, ma niekedy pri paparazzovaní pristihli.

Ďalším bodom dnešnej turistickej prehliadky mesta bola promenáda s názvom HighLine. Pôvodne to bola nadzemná železničná trať, ktorá sa časom prestala používať. Pred schátraním a zánikom ju zachránil nápad spraviť z nej promenádu nie len pre turistov, na spôsob oddychovej zóny podobnej parku, so všetkým, čo k tomu patrí, vrátane zaujímavých výhľadov.

Pôvod po takmer celej trase neustále pripomínajú časti železničnej trate, ktoré tam boli zámerne za týmto účelom ponechané.

Severný koniec ponúka výhľad na rozľahlé železničné depo metra, nekonečný boj s haldami odpadkov, a Vessel - budovu, ktorá nemá žiaden praktický účel a slúži iba ako turistická atrakcia s interiérom skonštruovaným do optických klamov a exteriérom odrážajúcim na svojich stenách okolie.

V tom čase sa tam konal festival Cos-Play, čo je skratka od „Costume Play“, voľným prekladom „kostýmové prevleky“, teda niečo ako „karnevalové masky“. Sú to vlastne fanúšikovia postavičiek japonských videohier a komiksov.

Po celom Manhattane je množstvo športovísk, kde si mládež môže napríklad zahrať rugby, tenis, alebo len tak - hocičo - aby sa človek hýbal.

Z naplánovaných vecí dnes už žiadnu ďalšiu nestihnem, a tak ako sa pomaly zvečerieva - iba sa potulujem po meste - a filmujem a fotím. A tak trochu aj paparazzujem, napríklad ako niektorí NewYorčania trávia čas večer v parku pri fontáne.