New York - Top of the Rock(8.10.2022)

Je tu ďalší deň, na ktorý som si naplánoval návštevu výhliadky na mesto zo strechy mrakodrapu. V New-Yorku je takýchto výhliadok veľa, no a ja som sa nie len z finančných, ale aj z taktických dôvodov - rozhodol pre Rockefeller Center, na streche ktorého je výhliadka s názvom „Top of the Rock“, čo je tak trochu slovná hračka, pretože preložiť sa to dá jednak ako: vrchol štítu hory, ale aj: Víťazná pieseň rockovej hitparády.

O zľavu z 50-dolárovej ceny vstupenky sa pokúšam s preukazom nášho filmárskeho klubu ... No - aspoň som to skúsil.

Na najvzššom poschodí som prežíval sklamanie, pretože v prospektoch sa uvádza, že výhliadke neprekážajú žiadne sklá. Keď som sa ale lepšie poobzeral, zbadal som ďalšie schody na ďalšie poschodie. No a tie ma doviedli na úplne najvyššiu strechu, z ktorej výhľadu naozaj neprekážali žiadne sklá, čo je prvým zo zmienených taktických dôvodov, prečo som si vybral práve tento mrakodrap.

Druhým je to, že - ako sa to uvádza v pikoškách - jedným smerom je vidieť sochu slobody (aj keď na to musíte mať teda ale poriadny zoom), no a druhým smerom údajne najkrajší výhľad na Central Park. Či je to pravda z vlastnej skúsenosti povedať neviem (osobne si myslím, že asi ani nie), výhľadmi na New York som bol ale taký fascinovaný, že mi to - pravdupovediac - bolo úplne jedno. Panorámy každým smerom, kam len oko dovidelo, boli neopísateľne úchvatné!

Vo zvukovej kulise multi-lingvistickej vravy som zrazu začul - češtinu. A tak Fotku „Milujem New York“ zo strechy Rockefellerovho mrakodrapu mi spravil - čech!

Z Rockefellerovho Centra som vyšiel iným východom, než ktorým som vošiel, pred ktorým bola zase iná atrakcia v podobe fontánových stien. No a pretože muži sú vo svojom jadre po celý život malí nezbední chlapci, takémuto pokušeniu sa odoláva iba veľmi ťažko. Do tej fontány som proste musel vôjsť a nafilmovať si to, aj keď som bol potom, čo som z nej vyšiel, takmer celý mokrý. Šuštiaky však vyschnú rýchlo.

Hneď vedľa sa konala nejaká akcia pre deti. Okrem zabávačov sa tam predstavovali aj speváci s Broadway.

V areáli Rockefellerovho Centra - hneď pred mrakodrapom - je „korčuľovisko“, kde sa záujemci môžu pokorčuľovať na štvor-kolieskových retro korčuliach populárnych v 70-tych a 80-tych rokoch.

Deň sa cez poludnie prehupol do svojej druhej polovice a ja - potulujúc sa Manhattanom - smerujem na ďalšie miesto svojho dnešného turistického programu, ktorým je Central Park, tesne pred ním ale neplánovane narážam na Centrálu spoločnosti Apple, kde si však spravím iba zopár fotiek.

No a v stánku pred vstupom do Central Paku si ešte kupujem horúcu čokoládu. Z obďaleč ma pozoruje akási „špiónka“, z ktorej sa ale nakoniec vykľuje zvedavá pracovníčka spoločnosti GoPro!

Central park je parádne rozľahlé miestečko, kde si ľudia chodia oddýchnuť, posedieť, podebatovať, piknikovať, zašportovať si či už iba tak rekreačne, alebo aj serióznejšie, povoziť sa na kočoch ťahanými konskými záprahmi, ale aj zahrať a zaspievať, ba dokonca filmovať, alebo iba tak si posedieť so svojim domácim zvieratkom.

Jedna z rozľahlých lúk, kde sa piknikuje, sa volá „Ovčia Lúka“, lebo v minulosti si New-Yorčania na ňu chodili pásť ovce, ktoré doma chovali.

V Central Parku som si samozrejme nemohol odpustiť návštevu miesta s názvom Jahodové Polia, pomenovaného po známej piesni od Beatles - Strawberry Fields, a jeho centrálneho bodu (kultového miesta všetkých Beatlesákov) pripomínajúceho pamiatku Johna Lennona, pomenovaného po jeho nesmrteľnej piesni - Imagine. Zajtra - 9. októbra - sa tu celý deň budú oslavovať Johnove 82. narodeniny. Tak, to bude iný - „nářez“!

No a toto je budova, pred ktorou bol John Lennon zastrelený.