New York - Columbus Day, Bryant Park, Time Square(10.10.2022)

Hlavný program dnešného dňa začína až o 11:30 pred obedom, takže ešte skôr, ako naň vyrazím, idem si kúpiť niečo na raňajky, a to nikam inam, ako na hlavnú stanicu Central Terminal.

10. októbra sa v NewYorku oslavuje takzvaný Kolumbov Deň. Vizuálne sa veľmi podobá nášmu prvému máju z čias socializmu. Od pol dvanástej pred poludním až do pol štvrtej popoludní, od 44-štvrtej po 72-druhú ulicu, hore piatou Avenue, pochoduje sprievod pozostávajúci z mnohých organizácií, spoločností, zložiek, a iných účastníkov, ktorí sa účasťou v tomto sprievode chcú z akýchkoľvek dôvodov prezentovať.

Miestami a chvíľami som mal taký mierny dojem, že štátni zamestnanci - ako sú napríklad zamestnanci mestských, či sociálnych úradov - to berú asi skôr ako takú v úvodzovkách „dobrovoľnú“ poslušnosť, pretože - ale to je výlučne a iba môj vlastný dojem - sa tohto podujatia zúčastniť majú povinnosť, zatiaľ čo súkromné firmy a spoločnosti to zase vnímajú ako príležitosť sa prezentovať a upozorniť tak na seba potenciálnych zákazníkov alebo klientov. Spod môjho fiktívneho obvinenia z „povinnej“ účasti by sa snáď dali vylúčiť policajti a požiarnici, ktorý sú medzi obyvateľmi NewYorku dosť polulárni. Potlesk davu si však - určite zaslúžene - odnášali aj smetiari.

Takúto príležitosť si samozrejme nemôžu nechať ujsť v prvom rade politici! V tomto prípade uchádzači o kreslo primátora mesta NewYork-City, alebo Guvernéra štátu NewYork.

Pôvodne to bola oslava Kolumbovho objavenia Ameriky, ktorá sa časom „pretransformovala“ do akejsi prezentácie národnostných menšín žijúcich v NewYorku. Tohto roku oslavovali Taliani, a to ale „poriadne“ už len preto, lebo talianske korene má vraj aj samotná guvernérka štátu NewYork - čo som sa ja dozvedel, ale naozaj kirióznym spôsobom: V jednej bočnej uličke som si všimol nezvykle vysokú koncentráciu novinárov s podozrivo nadmerným počtom televíznych kamier. Ani neviem ako, len som sa zrazu ocitol vo VIP zóne, medzi všetkými tymi novinármi. No a tak som si z takmer bezprostrednej blízkosti odfotil a nafilmoval samotnú guvernérku štátu NewYork!

Jedným z nespočetných parčíkov v strede Manhattanu je aj Bryant Park, kde som sa bol naobedovať.

No a potom som celý večer až do neskorej noci strávil na námestí času Time Square, kde som stretol dvoch Slovákov a jedného Čecha.